Geoblog.pl    obiezyswiat    Podróże    Rosja - po raz pierwszy, czyli czarne noce i białe dni w Sankt Petersburgu! :)    Ermitaż i Cerkiew Zbawiciela na Krwi!

Ermitaż i Cerkiew Zbawiciela na Krwi!

Rosja
Rosja, Sankt Petersburg

This is a must... jak mawiają Anglicy, gdy trzeba coś koniecznie zobaczyć!
Po wizycie w tych obiektach nie ma się wątpliwości dlaczego słynne muzeum Ermitaż jest słynne, a dlaczego imponująca Cerkiew Zbawiciela na Krwi jest olśniewająca! :)
To niewątpliwie najsłynniejsze miejsca w Petersburgu i koniecznie trzeba widzieć to wszystko na własne oczy, aby potem właśnie w taki sposób pisać! :)
Co prawda wstępy drogie - bilety 40,00-50,00 zł za osobę, ale "warto" to mało powiedziane... Z drugiej strony, a propos tych cen, to przypomniało mi się, że wstęp do Kopalni Soli w Wieliczce to też ponad 50,00 zł, więc może z tym "wstępy drogie" to lekko mnie poniosło? :))
Ja osobiście za muzeami i galeriami nie przepadam, ale Ermitaż mnie zachwycił! Oprócz tysięcy obrazów, rzeźb, gobelinów, mebli i innych eksponatów to co zachwyca szczególnie to architektura... Wygląd niektórych pomieszczeń zaskakuje, zdumiewa, zapiera dech w piersiach... Naprawdę jest co podziwiać i w Ermitażu można naprawdę złożyć odrębną wizytę, aby dokładniej przyjrzeć się architekturze poszczególnych pomieszczeń. Zresztą na załączonych fotkach zweryfikujcie sami czy mam trochę racji...

Co do Cerkwi Zbawiciela na Krwi... No to jest coś co powala na kolana! Poważnie!!! No bo jak tu przejść obojętnie obok tego, że całe (!!!) wnętrze świątyni - ściany, sufity, podłogi - wyłożone są mozaikami wykonanymi z "kamyczków" różnej maści o wymiarze 1 x 1 cm?!
Szok! I oczywiście wszystkie te "kamyczki" ułożone są w obrazy przedstawiające sceny z życia świętych! "Ochom", "achom" końca nie było...

Na koniec dnia nie zabrakło dobrego jedzonka! Polecam gruzińską restaurację "Hochu Harcho" przy stacji metra Sadovaya (www.hochuharcho.com). Tutaj znajdziecie menu: www.hochuharcho.com/menu.pdf
Troszkę drogo, ale jak zobaczycie menu to nie wierzę, że nie będzie ochoty tego wszystkiego spróbować! Smacznego! :))

mirka66 - 2013-02-19 10:39
Cudne miejsca.Mam w planach to miasto na nastepny rok.Sledze wiec z zaciekawieniem wasza podroz.:)))

reniajanek
reniajanek - 2013-07-08 08:23
wczoraj wpadłam na pomysł wypadu do Petersburga. Chętnie skorzystam, jeśli można, z Twoich wskazówek.
Pozdrowienia

Zasoby: 37 wpisów37 64 komentarze64 243 zdjęcia243 4 pliki multimedialne4